wetenschap • tech • gezondheid • geld

Kruisraket - Gates is om - Zon

Flamingo!

tech | PopMech | 17 oct 25

(bron: Popular Mechanics)

Oekraïne moet niet smeken om Amerikaanse Tomahawks; de VS moeten vragen of ze alsjeblieft Flamingo's mogen inkopen bij Oekraïne. De zelf ontwikkelde raketten hebben twee keer zo veel bereik, kunnen twee keer zo veel buskruit aan boord dragen, en vliegen even snel. Ja, ze zijn minder slim maar ze kosten een vijfde. En dat past in het moderne strijdtoneel: meer is beter dan mooi. Drones worden bij duizenden gebouwd en ingezet, als je er eentje verliest stuur je gewoon de volgende.

De lage kosten zijn de deugd van de nood. De raketbuis is uit één stuk gedraaid koolstofvezel gemaakt. De motor is niet ingebouwd maar aangebouwd. 'Alles wat je eraan kan vastschroeven kan hem de lucht induwen,' zoals Popular Mechanics het formuleert. Er is geen speciaal ontwikkeld explosief, zoals in de Tomahawk. Oekraine gebruikt nu oude Sovjet-bommen (FAB-1000),gemaakt voor bommenwerpers. Daar heeft het land kennelijk nog een forse voorraad van.

De fabrikant maakt er nu eentje per dag en hoopt volgend jaar 7 per dag te kunnen leveren.

Gates is om

tech | WSJ, FT | 30 okt 25

Bill Gates, maecenas en techie-nestor, is om: klimaatverandering is niet meer een bedreiging voor de mensheid. Hij vraagt de VN om een fundamentele zwaai te maken en klimaatverandering niet meer te omschrijven als de aanloop naar 'de dag des oordeels.' Vaccins en armoedebestrijding zijn veel urgenter, zegt hij.

In 2021 schreef hij nog een een boek getiteld 'Hoe voorkomen we een klimaatramp.' Nu schrijft hij dat er veel meer mensen doodgaan aan koude dan aan hitte (wat Bjorn Lomborg al jaren zegt) en dat een beetje opwarming niet alleen onvermijdelijk is, maar ook geen ramp. Veel belangrijker om als rijke landen geld te investeren in hulp aan armere landen. (zie ook GatesNotes voor het origineel, zonder betaalmuur. En zonder het vermakelijke leedvermaak van de Wall Street Journal.)

Revolutie gaat door

tech | Adam Tooze | 2 nov 25

Econoom Adam Tooze spit door de laatste cijfers van onderzoeksclub Ember, over de zonne-energie revolutie die wordt geleid door China. Hij is overdonderd.

Bron: Ember

Zonnepanelen zijn er - in overvloed. De Chinese productiecapaciteit is nu al ruim voldoende om CO2-uitstoot wereldwijd terug te brengen tot een duurzaam niveau. En, voor het nog niet duidelijk is: 'Meer zonnepanelen betekent goedkopere schone energie. (...) Het vermindert de druk om te zoeken naar dure en moeilijke manieren om verbruik te beperken. Het zal energieslurpende innovatie makkelijker maken. China heeft al drie keer zo veel patenten voor schone energie aangevraagd als de hele rest van de wereld.'

Abonneer De Bicker

Vul hieronder uw e-mailadres in om u in te schrijven voor de nieuwsbrief
jamie@example.com
Abonneer